Wybierz miasto
Patronat Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Zbliża się Kino na Granicy

2008-04-16

 Jubileuszowa, 10. edycja Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy” odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w dniach 29.04-4.05.2008.


W programie jak zwykle mnóstwo kina czeskiego, polskiego i słowackiego oraz akcenty węgierskie – w sumie ponad 80 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Oprócz tego wystawy, koncerty, konferencja i liczne spotkania z zaproszonymi gośćmi.

„Kino na Granicy” uroczyście zainauguruje polska przedpremiera (tydzień po czeskiej premierze) nowego filmu Petra Zelenki „Bracia Karamazow”.

Dla uczczenia 10. edycji organizatorzy przygotowali specjalną ankietę, w której uczestnicy i goście „Kina na Granicy” wybrali 10 filmów już pokazywanych w Ciesznie, a które chcieliby zobaczyć jeszcze raz. W cyklu „10 filmów na 10-lecie” znajdzie się... 11 filmów (bo tak rozłożyły się głosy), w tym m.in. „Sklep przy głównej ulicy” (1965) Jána Kádara i Elmara Klosa, „Palacz zwłok” (1968) Juraja Herza, „Zmory” (1978) Wojciecha Marczewskiego, „Kobieta samotna” (1981) Agnieszki Holland, „Ogród” (1995) Martina Šulíka i „Guzikowcy” (1999) Petra Zelenki.

Wypełniający ankiety wskazywali też tematy, które chcieliby poznać zilustrowane filmowym minicyklem. W poprzednich latach były to „Życie seksualne Czechów (na ekranie)” i „Sceny z życia kelnerów”, tym razem nader często pojawiały się hasła: „picie”, „alkohol”, „pijacy”, „piwo”... I tak zrodził się minicykl „O piciu i pijących” (tytuł roboczy), na który złożą się m.in. „Pętla” (1957) Wojciecha Jerzego Hasa, „Żółty szalik” (2000) Janusza Morgensterna i „Na zdróweczko!” (2005) Ivany Zajacovej i Josefa Mitaľa.

Znany też jest bohater retrospektywy – będzie nim Pavel Juráček (1935-1989), jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych twórców „czechosłowackiej nowej fali”, artysta uwikłany w historię, którego twórcza działalność została przerwana wraz z wkroczeniem wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji w 1968 roku. Pokazane zostaną filmy w reżyserii i według scenariuszy Juráčka, w tym m.in. kafkowska groteska „Kilian zawsze wraca” (1963) oraz poświęcony mu dokument Martina Šulíka „Klucz do oznaczania karłów albo ostatnia podróż Lemuela Guliwera” (2002).

Przedstawiony będzie również filmowy portret urodzonego 80 lat temu nieopodal Cieszyna charyzmatycznego aktora Franciszka Pieczki. Złożą się nań: „Dzięki za każde nowe rano” (1993) Milana Šteindlera (za rolę w tym filmie aktor był nominowany do najważniejszej czeskiej nagrody filmowej, Czeskiego Lwa), „Jańcio Wodnik” (1993) Jana Jakuba Kolskiego oraz dwa bodaj najlepsze filmy zmarłych w zeszłym roku wybitnych polskich reżyserów: „Żywot Mateusza” (1957) Witolda Leszczyńskiego i „Austeria” (1982) Jerzego Kawalerowicza.

Kinematografia słowacka będzie tym razem reprezentowana poprzez szeroką panoramę starych i nowych filmów animowanych w wyborze reżyserki, producentki i znawczyni rodzimej twórczości Ivany Zajacovéj.

40. rocznicę Praskiej Wiosny i interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji upamiętnimy przeglądem unikatowych dokumentów z epoki oraz filmów nawiązujących do tych wydarzeń, a także specjalną konferencją oraz wystawą zdjęć. Lata 1968-69 były też szczytem rozkwitu czechosłowackiej nowej fali – wiele z powstałych wówczas filmów wybrali widzowie we wspomnianej ankiecie.

Nasz tradycyjny akcent madziarski w tym roku rozszerzy się. Też będzie historycznie – pokażemy 3 filmy opowiadające o wydarzeniach na Węgrzech w 1956 roku, m.in. „Niepochowanego” Márty Mészáros i „Chłopców z Budakeszi” Pála Erdőssa. Od Cieszyna rozpocznie także tegoroczny objazd po Polsce Węgierska Wiosna Filmowa.

W programie znajdzie się oczywiście szeroka panorama najnowszych produkcji z Czech, Polski i Słowacji, w tym m.in. filmy Jacka Bławuta („Wojownik”), Jana Hřebejka („Medvídek”), Doroty Kędzierzawskiej („Pora umierać”), Alice Nellis („Tajnosti”), Łukasza Palkowskiego („Rezerwat”), Martina Repki („Návrat bocianov”), Suzie Templeton („Piotruś i wilk”), Andrzeja Wajdy („Katyń”) i Adolfa Ziki („Jan Saudek”).

Wśród imprez towarzyszących znajdą się koncerty Varhana Orchestroviča Bauera, Tomáša Kočki & Orchestr, Jurka Bożyka. Do Cieszyna zawita Alois Nebel, tytułowy bohater komiksowej trylogii – reprezentować go będą jego autorzy oraz reżyser powstającej filmowej adaptacji serii. Zapraszamy także na wystawy projektów ze studia Qubus Design i plakatów Andrzeja Pągowskiego.

Organizatorem Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy” jest niezmiennie Stowarzyszenie „Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka” (Oddział Regionalny w Cieszynie). Współorganizatorami są Kulturní a společenské středisko „Střelnice” (Český Těšín) i Instytucja Filmowa „Silesia Film” (Katowice).

Zapraszamy do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna!
Więcej informacji na
www.kinonagranicy.pl .


 

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

FB dlaMaturzysty.pl reklama