Wybierz miasto
Patronat Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Heyah Superliga 2008

2008-04-30

HEYAH SUPERLIGA to obecnie największy w Polsce cykl zawodów w kolarstwie extremalny, przeznaczony przede wszystkim dla amatorów (zawodników bez licencji Polskiego Związku Kolarskiego). Składa się na niego kilka „podcykli" rozgrywanych w różnych dyscyplinach kolarstwa grawitacyjnego łączących Downhill, 4cross, Dirt Jumping oraz Freeride.

HEYAH SUPERLIGA była pierwszym cyklem w Polsce zrzeszającym offowe imprezy w kolarstwie grawitacyjnym, dzięki czemu zyskała rangę amatorskich Mistrzostw Polski. Jest obecnie jedynym cyklem 4cross'owym. Jest również jedynym w Polsce cyklem Dirtowym, a także Freeride'owym. Dzięki temu HEYAH SUPERLIGA od kilku lat jest zdecydowanie najważniejszą imprezą cykliczną dla polskich kolarzy extremalnych.

HEYAH SUPERLIGA to również zjawisko. Stworzona przez zawodników i dla zawodników, bardzo szybko przyjęła się w środowisku polskich kolarzy extremalnych. Sprzyjał temu także niesamowity i bardzo unikalny „superligowy klimat", z jednej strony zabawy, a z drugiej zaciętej, sportowej rywalizacji. Ten niezwykły klimat tworzą m.in. zawodnicy, kibice, oprawa spotkań ale również afterparty czy prezentacje filmów z eliminacji. Jeden z nich - SUPERLIGA DIRTU - zajął 2 miejsce na 4. Festiwalu Sportów Extremalnych „Zajawka". O tym jak wielkie uznanie zdobyły zawody rozgrywane w „superligowym stylu" świadczy fakt, iż gospodarze najciekawszych tras w Polsce regularnie ubiegają się o ściągnięcie SUPERLIGI do swoich miast.

 HEYAH SUPERLIGA to także marka. Od początku swojego istnienia stale kreuje nowe trendy w kolarstwie grawitacyjnym w naszym kraju. W ciągu kilku lat swojego funkcjonowania wykreowała swoistą modę na kolarstwo extremalne w Polsce. W takich dziedzinach jak np. wprowadzenie zawodów dirtowych i freeride'owych jest prekursorem na polskim rynku. Superliga stała się kuźnią młodych talentów - „odkryła" wielu amatorów, którzy teraz z powodzeniem rozwijają swoją profesjonalną karierę. Wielu zawodników znanych z jej tras, zaczyna coraz częściej pokazywać się na głośnych imprezach, od Mistrzostw Polski, aż po Puchar Świata i Mistrzostwa Świata. Nagrody zdobywane podczas kolejnych zawodów umożliwiły wielu młodym kolarzom udany start zawodniczej kariery. Na superligowych trasach coraz częściej pojawiają się także zagraniczni goście, m.in. z Czech, Ukrainy, Francji czy Wielkiej Brytanii.

HEYAH SUPERLIGA to w końcu spore wydarzenie medialne, nie tylko w wąskim środowisku fanów kolarstwa ekstremalnego. Zawody rozgrywane w ramach SUPERLIGI relacjonowały już wielokrotnie przez: TVP, MTV, Extreme Sports Channel, nSport, Canal+, ZigZap, Superstacja, Polskie Radio BIS, Gazeta Wyborcza, Przegląd Sportowy, magazyny lifestylowe (CKM, Hiro), portale internetowe i media lokalne.

- HISTORIA -

Pomysł utworzenia HEYAH SUPERLIGI narodził się w Olsztynie, po pierwszych historycznych zawodach Downhill Wąwóz w 2003 roku. W głowach kilku zapaleńców powstała chęć utworzenia całego cyklu zawodów, w których udział braliby przede wszystkim amatorzy - zawodnicy niezwiązani kontraktami z profesjonalnymi teamami, nieposiadający licencji Polskiego Związku Kolarskiego. Pomysł okazał się trafiony, mimo że w owym czasie imprez dla kolarzy extremalnych nie brakowało. Jednak większość z nich przeznaczona była wyłącznie dla zawodowych „riderów" z licencjami, a młodzi, zapaleni rowerzyści, którzy dopiero zaczynali swoją przygodę z kolarstwem grawitacyjnym rzadko mieli okazję (a także wystarczającą ilość pieniędzy), by zweryfikować swoje umiejętności na tle innych. To właśnie dla nich powstała SUPERLIGA.

Od samego początku główną zasadą cyklu było przygotowanie zawodów w taki sposób, by każdy, bez względu na prezentowany poziom jazdy, mógł wziąć w nich udział. Do startu nie jest wymagana zawodowa licencja Polskiego Związku Kolarskiego, nie potrzeba też zbyt wielu pieniędzy - startowe to koszt maksymalnie 30 zł. Miało to zachęcić młodych i utalentowanych zawodników dysponujących niewielkimi funduszami do stawiania swoich pierwszych kroków w sportowej rywalizacji. Takie były założenia, ale rzeczywistość przerosła najśmielsze oczekiwania.

Pierwsza edycja cyklu otrzymała nazwę „Superliga Północy". Złożyło się na nią 6 zawodów, rozgrywanych w miastach na północy Polski (stąd nazwa). Był to pierwszy w Polsce cykl imprez w kolarstwie grawitacyjnym zorganizowany dla amatorów przez zawodników. Już pierwsze spotkania pokazały, jak wielu jest w Polsce młodych i utalentowanych zawodników, chętnych by zaprezentować swoje umiejętności. Duża frekwencja i wysoki poziom stały się bardzo szybko synonimem SUPERLIGI. Na stałe wrosły w nią też imprezy towarzyszące. Konkursy na „najbardziej złomiarski sprzęt", „największą zwałę zawodów" czy „afterparty" stały się nieodłączną częścią każdych zawodów i stworzyły niepowtarzalny klimat SUPERLIGI.

Udany pierwszy sezon spowodował, że również w 2005 roku SUPERLIGA pojawiła się w kalendarzu najważniejszych imprez rowerowych w Polsce. Druga odsłona Superligi to już 8 eliminacji, nie tylko na północy Polski - stąd z SUPERLIGI Północy powstała „SUPERLIGA 2005". Drugi cykl był już bardzo poważnym wydarzeniem sportowym. SUPERLIGĄ zaczęły interesować się media. Zawody relacjonowały TVP, MTV, TVN Turbo, Gazeta Wyborcza, lokalne telewizje, radia i dzienniki oraz Bike Action - najpopularniejszy magazyn rowerowy w Polsce. Współpraca z Heyah wprowadziła na superligowe trasy także konkursy skoków, DJ'ów i koncerty. Także dzięki nim na trasach zaczęło coraz częściej pojawiać się MTV ze swoim „Selectem". Frekwencja zawodników podczas każdej edycji przekroczyła 100 osób. W sumie przez cały cykl przewinęło się ponad 300 zawodników, głównie amatorów.

 Rok 2006 to jeszcze wyższy poziom. Młodzi zawodnicy, którzy jeszcze kilka lat temu na superligowych trasach stawiali swoje pierwsze kroki w kolarstwie grawitacyjnym, w tym sezonie nie raz utarli nosa zawodowcom. Ten sezon składał się z 10 eliminacji. W precyzyjnie dobranych miejscach na terenie całego kraju, o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Superligi walczyło blisko 400 zawodników. Po raz pierwszy pod kołami rowerów oprócz błota i piasku znalazł się także śnieg - pierwszymi zawodami ubiegłego sezonu były eliminacje 4cross SNOW w Kamieńsku. Po raz pierwszy także tak hucznie świętowaliśmy zakończenie sezonu - na podsumowującym zawody HEYAH SUPERLIGA 2006 koncercie w olsztyńskim amfiteatrze bawiło się kilka tysięcy osób.

Sezon 2007 to sześć edycji, prawie 400 zawodników, rekordowa pula nagród, duże koncerty i jeszcze większe zainteresowanie mediów. Heyah Superliga Team pojechał też zdobywać punkty na Pucharze Świata w Mariborze.

Heyah Superliga spełniła swoje założenia. Jej celem było zebranie kilku off'owych imprez w jedną całość i stworzenie klasyfikacji generalnej. Efekt to największy cykl imprez kolarstwa grawitacyjnego w Polsce. Na stałe współpracują z HEYAH SUPERLIGĄ największe polskie firmy produkujące osprzęt rowerowy - Duncon, Dartmoor. To właśnie m.in. dzięki SUPERLIDZE narodził się trend, by rowery miały możliwie najwięcej polskich części. Strzałem w 10 okazała się idea rozdawania nagród na „After party" w trakcie losowań wśród wszystkich zawodników. Takie działanie powoduje, że mało kto wyjeżdża niezadowolony. Pula nagród w całym sezonie po raz pierwszy w historii kolarstwa grawitacyjnego w Polsce przekroczyła 80 tys zł.

HEYAH SUPERLIGA 2007 była największym cyklem imprez w kolarstwie grawitacyjnym w Polsce. Była też jedynym cyklem skierowanym przede wszystkim dla zawodników jeżdżących amatorsko. To właśnie dzięki otwarciu na amatorów poziom jazdy od kilku lat systematycznie rośnie. Już teraz wielu „amatorów" różni się od zawodowców tylko tym, że nie ma oficjalnej licencji Polskiego Związku Kolarskiego, bo umiejętnościami im nie ustępuje. Po każdych zawodach przybywa tez nowych zawodników, którzy zachęceni występami superligowców chcą sami spróbować swoich sił w tej dyscyplinie.

HEYAH SUPERLIGA już na dobre zadomowiła się w kalendarzu najważniejszych imprez rowerowych w Polsce. Jej ranga, a także poziom organizacyjny rosną z roku na rok. Coraz więcej osób pojawia się starcie. Coraz częściej do walki zagrzewają ich tłumy kibiców. Co przyniesie rok 2008? Przekonamy się niebawem...

SUPERLIGA to kolarstwo grawitacyjne w pigułce:

4X - runda eliminacyjna obejmuje 3 przejazdy każdego zawodnika (jednocześnie 4 zawodników na trasie), w których gromadzi się punkty. Do biegów finałowych przechodzi 16 lub 32 lub 64 osoby (zależnie od ilości startujących). Runda finałowa jest rozgrywana metodą pucharową, do następnych biegów przechodzi 2 najszybszych. Ostatnie 2 biegi to „Mały Finał" (o miejsca 5-8) i „Duży Finał" (o miejsca 1-4)

Downhill - to indywidualny przejazd na czas po specjalnie przygotowanej trasie z przeszkodami (kamienie, korzenie, uskoki). Eliminacje, wktórych startują wszyscy zawodnicy oraz bieg finałowy, w którym startują najszybsi z biegu eliminacyjnego.

Dirt - „Księciunio Dirtu" - widowiskowy konkurs skoków, przeprowadzany na zasadzie „jam" - zawodnicy prezentują triki w określonym przedziale czasu (wybicie z rampy/hopy, triki wykonywane seriami). Najlepszy zawodnik w ocenie jury wygrywa konkurs skoków.

FreeRide - „Królewicz Dropów" - widowiskowy konkurs skoków, oparty na zasadzie „best trick" - zawodnicy prezentują triki (po wyskoku z platformy/dropa). Wygrywa prezentacja najtrudniejszej, poprawnie technicznie wykonanej ewolucji.

- FREKWENCJA ZAWODNIKÓW I WIDZÓW -

Na każdych zawodach Superligi frekwencja zawodników wahała się średnio od 80-150 osób. Najpopularniejsze zawody z cyklu gromadzą ponad 140 startujących we wszystkich ww. dyscyplinach. Z roku na rok przybywa też kibiców. Każde zawody obserwuje od kilkuset do kilku tysięcy widzów, którzy często stają się prawdziwymi fanami tej dyscypliny i sami próbują swoich sił w kolarstwie ekstremalnym. W każdym mieście, do którego zawitała Superliga, widać wyraźny wzrost zainteresowania sportami rowerowymi. Lokalne władze patrzą na rowerzystów bardziej przychylnym okiem, a media zyskują kolejny ciekawy temat do swoich materiałów.

- CZYM HEYAH SUPERLIGA STAŁA SIĘ W CIĄGU TRZECH LAT -

Najpoważniejszym cyklem kolarstwa grawitacyjnego w Polsce. W latach 2006 i 2007 była jedynym cyklem obejmującym DIRT - konkurencję, która ostatnio zaczęła się w Europie bardzo intensywnie rozwijać. W 2007 była też jedynym cyklem 4X oraz pierwszym i - jak dotąd - jedynym cyklem konkursów skoków z dropa (FreeRide jest najnowszą tendencją rozwoju kolarstwa grawitacyjnego na świecie).

- GOŚCIE HEYAH SUPERLIGI -

Na starcie zawodów Superligi regularnie pojawiała się czołówka polskich zawodników. Najlepsi zawodnicy (Mistrzowie Polski) stawali w szranki z młodymi amatorami, którym Superliga umożliwiała pierwszy start.

Dodatkowo poziom sportowy podnosili goście z takich krajów, jak Francja, Wlk. Brytania, Ukraina, Czechy. Zawodnicy z zagraniczy zawsze z entuzjazmem wyrażali się o klimacie panującym na zawodach Superligi, niespotykanym nigdzie indziej połączeniu atmosfery zabawy z poważną rywalizacją.

- KTO SIĘ TYM INTERESUJE, CZYLI JAK WYGLĄDA ŚRODOWISKO RIDERÓW W POLSCE -

 Czynnie sport ten uprawiają młodzi ludzie w wieku od 12-36 lat. Są to ludzie dynamiczni, spragnieni mocnych wrażeń.

Od kilku lat obserwujemy intensywny wzrost popularności tych dyscyplin, wynikający poniekąd z mody na sporty extremalne, ale i z zapotrzebowania młodych ludzi na alternatywne używanie dobrze wszystkim znanego roweru. W każdym większym mieście lub jego okolicy powstają specjalne trasy, bądź tory do jazdy, a sprzęt do uprawnia tych dyscyplin staje się coraz tańszy, a tym samym bardziej dostępny. Liczbę ludzi czynnie uprawiających kolarstwo grawitacyjne szacuje się na kilka tysięcy osób i liczba ta stale rośnie.

Obserwacje zawodów z pozycji kibica, czytelnika, widza, następnie aktywna jazda, a w końcu pierwsze starty w Superlidze, to naturalna droga młodego rowerzysty grawitacyjnego w Polsce.

Ogromna widowiskowość Superligi przyciąga z sezonu na sezon coraz więcej kibiców.


- WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE -

- otwarte spotkania po zawodach dla zawodników i widzów
Tradycją Superligi stały się otwarte spotkania zwane popularnie „After Party", które odbywają się po każdych eliminacjach. Są to zwykle imprezy organizowane w klubach/pubach, na których przeprowadza się dodatkowe konkursy z nagrodami, odbywa się prezentacja zdjęć z dnia zawodów, a przede wszystkim następuje integracja zawodników. Niepowtarzalny klimat Superligi to również te imprezy towarzyszące, gdzie w luźniej atmosferze, po wyścigu, można jeszcze raz przeżywać starty, a zawodnicy udowadniają, że potrafią się dobrze bawić także poza trasą zawodów.

- koncerty
Ważną częścią każdych zawodów cyklu Superliga, są imprezy towarzyszące. Oprócz ww. After Party, w sezonie 2006 i 2007 zmaganiom zawodników towarzyszyły także koncerty (Elbląg, Rybnik, Olsztyn).Były one dodatkowym magnesem przyciągającym publiczność (szczególnie tę młodszą), a niekiedy imprezą samą w sobie. Koncerty w Elblągu i Rybniku były doskonałym dźwiękowym uzupełnieniem obrazu (zespoły grały tuż przy trasie zawodów), a koncerty w Olsztynie przeszły już do historii jako najbardziej huczne zakończenie zawodów grawitacyjnych w Polsce. Organizowane w centrum miasta, tuż obok historycznego zamku, zbierają co roku kilka tysięcy osób. W ich trakcie odbywa się podsumowanie sezonu oraz wręczenie tytułów i nagród najszybszym zawodnikom. Zawsze dbamy o to, by zaproszone zespoły swoją muzyką wpisywały się w klimat zawodów, a jednocześnie porywały tłumy.

- prezentacje filmów
Po zakończeniu rywalizacji na trasach, w długie zimowe wieczory, zawodnicy, sympatycy i kibicie spotykają się na licznych pokazach filmów superligowych. Organizowane w wybranych miastach (Warszawa, Gdynia, Chorzów, Poznań, Olsztyn). Od dwóch lat przyciągają tłumy i podgrzewają atmosferę przed rozpoczęciem nowego sezonu. Na nich prezentowane są premierowe produkcje podsumowujące sezon.
W sezonie 2006 stworzyliśmy 13 filmów dokumentujących zmagania na trasach Superligi. W tym roku było ich 9. Sześć z nich było dostępnych na naszej stronie internetowej oraz na portalu YouTube. W ten sposób każdy z nich obejrzało około 5000 osób. W ubiegłym roku 3 filmy podsumowujące sezon brały udział w licznych konkursach filmów ekstremalnych. Jeden z nich zajął drugie miejsce na 4. Festiwalu Filmów Ekstremalnych „Zajawka" w Gdańsku.

HEYAH SUPERLIGA 2008

Terminarz imprez Heyah Superliga 2008:

1. 19.04.2008 Jam Bike Park „Wąwóz" Olsztyn
2. 17.05.2008 Downtown Przemyśl
3. 14.06.2008 „4X Kazoory" Warszawa
4. 05.07.2008 4X Chorzów
5. 23.08.2008 4X Poznań
6. 20.09.2008 „Downhill Wąwóz" Olsztyn

1. Superliga jest jedynym cyklem fourcrossowym.

2. Dla zawodników zwycięstwo w Superlidze jest wyróżnieniem porównywalnym do zdobycia Mistrzostwa Polski lub Pucharu Polski.

3. „Księciunio Dirtu" pozostaje jedynym konkursem skoków w systemie pucharu. „Królewicz Dropów" to konkurs, jakiego nie ma nigdzie w Europie. Podobną impreza organizowana jest raz do roku w Austrii.

4. Żaden z dotychczasowych cykli imprez nie miał tak precyzyjnej dokumentacji. Na stronie www.superliga.pl znajdują się wyniki eliminacji, relacje, zdjęcia, materiały filmowe, wywiady z charakterystycznymi uczestnikami zawodów.

5. Wszystko tworzy niepowtarzalny klimat, który jest cechą charakterystyczna zawodów Superliga i spowoduje, że, jak co roku, Superliga będzie najchętniej relacjonowanymi i oglądanymi zawodami w Polsce.

6. Tylko Heyah Superliga posiada wyrazistą nazwę i logo, rozpoznawalne przez większość zawodników, a dla sporej grupy ludzi niezwiązanych ze sportem jest synonimem kolarstwa grawitacyjnego.

7. Heyah Superliga ma pozostać cyklem otwartym dla amatorów, umożliwiającym pierwszy start zawodnikom bez licencji PZKol, jednocześnie stwarzając możliwość konfrontacji z najlepszymi. Ta filozofia od początku istnienia wyróżniała Superligę od innych zawodów i przyczyniła się do rozwoju kolarstwa grawitacyjnego w Polsce.

8. Zawody odbywają się w okolicach dużych miast, lub na ich terenie, co umożliwia start dużej liczbie zawodników (niski koszt transportu), a kibicom łatwy dostęp do trasy, co wpływa korzystnie na frekwencję obu grup.

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

FB dlaMaturzysty.pl reklama