Wybierz miasto
Patronat Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

20-lecie Erasmusa

2007-06-06

 „Erasmus" to unijny program wymian stypendialnych adresowany do studentów i nauczycieli akademickich, który został uruchomiony w 1987 roku. W roku 2007 obchodzimy jubileusz jego 20-lecia.

Obchody zostały uroczyście zainaugurowane oficjalną konferencją otwarcia, która odbyła się 17 stycznia 2007 roku w Komitecie Regionów w Brukseli. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele organizacji i instytucji europejskich działających w obszarze wyższej edukacji oraz programów wymian. W konferencji wzięli udział między innymi wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej - Margot Wallstöm, Jyrki Myllyvirta - przewodniczący komisji do spraw kultury, edukacji i badań naukowych czy też Jan Figel - komisarz w Komisji Europejskiej do spraw edukacji, szkoleń, kultury i wielojęzyczności.

W 2007 roku program międzynarodowych wymian studenckich Socrates/Erasmus obchodzi swoje 20-ste urodziny. Z tej okazji w kilkudziesięciu miastach - największych ośrodkach akademickich - Europy organizowane są imprezy z cyklu „Erasmus days". Są to imprezy o wymiarze społecznym i edukacyjnym, które mają na celu jeszcze większe rozpropagowanie idei międzynarodowych wymian studenckich, idei mobilności, zdobywania różnorodnych doświadczeń przez studentów w trakcie odbywania przez nich studiów.

Organizatorem obchodów 20-lecia programu wymian Erasmus jest międzynarodowa pozarządowa organizacja studencka Erasmus Student Network AISBL (ESN) z siedzibą w Brukseli przy wsparciu Komisji Europejskiej. Przebieg obchodów w Polsce nadzoruje polski oddział organizacji: Stowarzyszenie Wspierania Międzynarodowych Wymian Studenckich Erasmus Student Network Polska z siedzibą w Warszawie przy wsparciu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), która w Polsce pełni rolę Narodowej Agencji programu Erasmus.

Ogólnopolskim dniem obchodów 20-lecia jest dzień 20 kwietnia. Organizatorami wydarzeń w Polsce są Stowarzyszenie Wspierania Międzynarodowych Wymian Studenckich Erasmus Student Network Polska (ESN) oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) pełniąca rolę Narodowej Agencji Programu Erasmus.

Ramowy plan centralnych obchodów 20-lecia programu wymian Erasmus we Wrocławiu.

Termin: 17 czerwca 2007 roku
Miejsce: Plac Wolności

Uczelnie partycypujące, które potwierdziły chęć uczestnictwa w projekcie:

Adresaci(grupa docelowa): studenci wszystkich wrocławskich uczelni oraz uczniowie szkół średnich

Plan imprezy:

W związku z porą roku, w której planowane jest przeprowadzenie imprezy oraz charakterystyką grupy docelowej impreza zostanie przeprowadzona w formie międzynarodowego pikniku, w ramach którego będą miały miejsce następujące punkty programu (punkty 1-4 odbywać się będą na Placu Wolności, punkt 5 będzie mieć miejsce w jednym z lokali rozrywkowych w centrum miasta):

1. Infomarket (start: godzina ok.14:00, zakończenie: godzina ok. 19:00)

Infomarket to przegląd ofert programów wymian międzynarodowych oferowanych przez wrocławskie uczelnie partycypujące w obchodach. Jest przeprowadzany w formie targów. Na terenie wyspy będą rozstawione parasole ze stolikami - po jednym dla każdej partycypującej uczelni - w których studenci wrocławskich uczelni oraz uczniowie szkół średnich (potencjalni studenci) będą mogli zasięgnąć informacji o programach wymian międzynarodowych oferowanych przez poszczególne uczelnie Wrocławia. Obsługę kiosków stanowić będą studenci oraz/lub pracownicy poszczególnych uczelni.

2. Euro2007 - Erasmus cup (start: godzina ok.16:00, zakończenie: godzina ok. 20:00)

W związku organizacją przez miasto Wrocław imprez w ramach mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro2012, chcemy promować tą ideę i w ramach obchodów 20-lecia programu wymian międzynarodowych Erasmus we Wrocławiu planujemy zorganizowanie małego eventu - Euro2007 promującego tą ideę oraz przedstawiającego Wrocław jako miejsce spotkań ludzi z różnych stron świata, miejsce o multinarodowej i multikulturowej atmosferze sprzyjające międzynarodowej i międzykulturowej integracji, wyśmienite miejsce do międzynarodowych rozgrywek sportowych.

Będzie to mini-turniej piłki nożnej „Euro2007-Erasmus cup" pomiędzy reprezentacjami złożonymi z międzynarodowych studentów-uczestników programu wymian Erasmus poszczególnych uczelni Wrocławia (drużyny będą grać 5 na 5 lub 6 na 6 plus 2 rezerwowych - łącznie po 7-8 osób). Będą to drużyny multinarodowe występujące w barwach nie poszczególnych krajów, lecz poszczególnych uczelni Wrocławia, co bardzo wyraźnie pokaże ideę międzynarodowej integracji w praktyce.

Turniej odbyłby się na boisku ustawionym na Placu Wolności. Boisko to zostało zaprezentowane na Rynku w dniu ogłoszenia organizatora Euro 2012.

Dla uczestników turnieju przewidujemy pamiątkowe dyplomy, a dla zwycięzców drobne upominki, które chcielibyśmy, aby miały charakter wrocławski i ich zdobywcom kojarzyły się z Wrocławiem.

Otrzymaliśmy wsparcie Urzędu Miasta Wrocławia przy organizacji obchodów oraz honorowy patronat Prezydenta Miasta Wrocławia nad cała imprezą.


3. Globalna wioska artystyczna (start: godzina ok.18:00, zakończenie: godzina ok. 20:00)

W ramach tej imprezy rozstawilibyśmy na Placu małą scenę (6m x 7m), na której odbędą się występy amatorskich osób/grup wokalnych, muzycznych, tanecznych o charakterze międzynarodowym, złożonych z międzynarodowych studentów przebywających na studiach we Wrocławiu. Ten punkt programu pokaże międzynarodowe życie artystyczne akademickiej społeczności Wrocławia.

W związku z tym, iż cała impreza ma charakter niekomercyjny, toteż podejrzewamy, iż nie będziemy w stanie zapewnić honorariów pieniężnych dla artystów. De facto w związku z amatorskim charakterem osób/grup występujących wolelibyśmy takiej formy wynagrodzenia za występ uniknąć. Dlatego też uczestników występujących chcielibyśmy obdarować chociażby pamiątkowymi pucharami.


4. Kino pod gwiazdami (start: godzina ok.20:00, zakończenie: godzina ok. 22:00)

Po zmierzchu chcemy wyświetlić film pod tytułem „Smak życia" („Auberge espagnole") (2002) opowiadający o życiu osób przebywających na wymianie studenckiej. Jest to film uhonorowany nagrodą publiczności na festiwalu w Karlowych Warach w 2002 roku, który we Francji obejrzało ponad milion widzów. Posiadamy licencje od polskiego dystrybutora filmu na jego publiczny pokaz.

Projekcję planujemy zakończyć przed godziną 22.

Projekcją filmu planujemy zakończyć część programu odbywającą się na terenie Placu Wolności.


5. Międzynarodowe zawody DJ'ów (start: godzina ok.23:30, zakończenie: godzina ok. 4:00)

Na zakończenie w ramach wieczorno-nocnej części programu zorganizowany zostanie kolejny międzynarodowy konkurs - tym razem będzie to międzynarodowe zawody DJ'ów, które odbędą się w jednym z lokali rozrywkowych w centrum miasta (Pasja).

W trakcie zaplanowanej tam imprezy od godziny około 23-24 miksować będą po kolei drużyny składające się z DJ'ów poszczególnych narodowości studiujących we Wrocławiu. Na chwilę obecną mamy studentów-DJ'ów z Francji, Belgii, Włoch, Portugalii, Kamerunu, USA i oczywiście ekipę z Polski jako gospodarzy. Każda ekipa DJ'ów miksować będzie określoną ilość czasu, a następnie publiczność wybierze czyj występ podobał się jej najbardziej. Zwycięski DJe - drużyna ze zwycięskiego kraju - zawiadywać będzie konsoletą przez pozostałą część nocy.

Wszyscy uczestnicy otrzymają także pamiątkowe dyplomy.

W trakcie tych części programu, które odbywać się mają na Placu, chcemy udostępnić uczestnikom imprezy piknikową gastronomię. W tym celu chcemy „wpuścić" na teren Placu firmę gastronomiczną, którą będzie świadczyć te usługi w trakcie trwania imprezy.

Impreza ma wymiar społeczny i edukacyjny i jest imprezą o charakterze niekomercyjnym, toteż jej całkowity budżet będzie ograniczony do kwot, które przeznaczą na nią partycypujące uczelnie, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz ewentualni sponsorzy i partnerzy. Dlatego też szczególnie liczymy w tym miejscu na wsparcie ze strony Miasta.


Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

FB dlaMaturzysty.pl reklama